Taşınabilir SSD Rehberi
Samsung mı WD mi Crucial mı? USB-C mi Thunderbolt mi? Kaç TB lazım? 20+ model, 8 marka, 5 soru, 1 net cevap.
Bana uygun modeli bul →
Sana daha uygun taşınabilir SSD hangisi?
Kullanım amacı, kapasite, hız ve bütçe tercihine göre kişisel yönlendirme.
Her taşınabilir SSD aynı kullanıcıya hitap etmiyor
Yedekleme, yaratıcı prodüksiyon, oyun depolama veya sadece taşıma — her ihtiyaç farklı bir modeli öne çıkarıyor.
Fotoğraf, belge, video arşivini güvenle taşımak ve yedeklemek isteyenler için. Hız ikinci planda, güvenilirlik ve fiyat öncelik.
4K/6K/8K ham video kaydı ve düzenleme için yüksek okuma/yazma hızı (1000+ MB/s) şart. Thunderbolt veya USB 3.2 Gen 2x2 gerekebilir.
PS5/Xbox Series X genişletme veya PC oyunlarını taşımak için yüksek kapasite (1–4 TB) ve dayanıklı kasa öncelik. Hız tutarlılığı önemli.
Android veya iPad'den direkt bağlanmak, kamera RAW dosyası aktarmak isteyenler için. USB-C OTG desteği ve compact form factor önemli.
IP derecelendirmesi, düşme ve titreşim koruması arayan fotoğrafçı, kameraman veya saha çalışanları için sertifikalı modeller.
Mac kullanıcısı, Thunderbolt 3/4 portu olan ve 2000+ MB/s hız isteyen profesyoneller için. En pahalı segment ama performans tartışmasız.
Alırken bilmen gereken teknik farklar
USB standartları, gerçek hızlar ve Türkiye fiyat bantları yan yana.
| Özellik | USB 3.2 Gen 1 | USB 3.2 Gen 2 | USB 3.2 Gen 2x2 | Thunderbolt 3/4 |
|---|---|---|---|---|
| Teorik max hız | 5 Gbps (~500 MB/s) | 10 Gbps (~1.000 MB/s) | 20 Gbps (~2.000 MB/s) | 40 Gbps (~3.500 MB/s) |
| Gerçek okuma hızı (SSD) | ~400–500 MB/s | ~800–1.000 MB/s | ~1.500–2.000 MB/s | ~2.500–3.000 MB/s |
| Kimin için? | Yedekleme, genel taşıma | Foto/video, oyun | Profesyonel video | Mac pro kullanıcı |
| Kablo uyumu | USB-C / USB-A | USB-C / USB-A | USB-C (belirli) | Thunderbolt kablo zorunlu |
| Tipik fiyat (1 TB) | 400–700 ₺ | 700–1.500 ₺ | 1.200–2.500 ₺ | 3.000–6.000+ ₺ |
| Örnek modeller | Crucial X6, WD My Passport | Samsung T7, SanDisk Extreme | Samsung T9, WD_BLACK P50 | Samsung X5, LaCie Rugged Pro |
Ucuzdan pahalıya tüm segmentler
Marka kötülemeden, hangi SSD kime daha uygun gelir sorusuna dürüst cevaplar.
USB 3.2 Gen 2 (USB-C), 540 MB/s okuma hızı ve kompakt formata sahip giriş seviyesi şampiyonu. Yedekleme ve genel taşıma için bu fiyatta rakibi yok. 2 TB versiyonu da mevcut.
USB 3.2 Gen 2 ile 1.050 MB/s'ye kadar okuma hızı sunan, NVMe teknolojili uygun fiyatlı model. 4 TB'a kadar kapasitesi ve otomatik yedekleme yazılımıyla öne çıkıyor.
USB 3.2 Gen 2 ile 1.050 MB/s okuma, 1.000 MB/s yazma hızı. AES 256-bit şifreleme, hafif alüminyum kasa ve geniş ekosistem desteği. iOS, Android, PS5, Xbox, Mac — her platformda çalışır.
IP55 su ve toz direnci, 1.050 MB/s okuma ve şık tasarımıyla Samsung T7'nin ana rakibi. Dış mekan ve seyahat kullanımı için hafif koruma sunar.
1.050 MB/s okuma, IP55 koruma ve USB 3.2 Gen 2 arayüzüyle SanDisk Extreme'in rakibi. 4 TB versiyonu da var. Crucial X6'dan hız ve dayanıklılık konusunda anlamlı adım.
IP65 toz ve su direnci, 3 metre düşme koruması ve 1.050 MB/s okuma hızı. T7'nin outdoor versiyonu. Saha fotoğrafçısı, kameraman ve gezgin için güvenilir seçim.
IP55, 2.000 MB/s okuma ve USB 3.2 Gen 2x2 arayüzü. Dış mekan şartlarında yüksek hız isteyen profesyoneller için. GoPro, drone ve kamera aksesuar uyumlu.
USB 3.2 Gen 2x2 ile 2.000 MB/s okuma hızı ve PC, PS4/PS5, Xbox One/Series uyumlu. Oyuncu estetiğine sahip sağlam yapı. Geniş kapasite seçenekleri (500 GB – 4 TB).
USB 3.2 Gen 2x2 ile 2.000 MB/s, RGB LED ışıklı kasa ve PC/PS5/Xbox uyumu. Seagate'in oyuncu odaklı amiral gemisi. 500 GB – 2 TB arası seçenek.
USB 3.2 Gen 2x2 ile 2.000 MB/s okuma ve yazma hızı. 4K/8K video düzenleme için yeterli bant genişliği. Termal koruma sistemi ve sağlam poliüretan kasa ile uzun süreli kullanım için optimize.
Thunderbolt 3 destekli, 2.800 MB/s okuma hızı ve IP67 koruma. Apple ekosistemiyle mükemmel uyum. Renk kalibrasyonu gerektiren video prodüksiyon ve fotoğrafçılık için standart model.
Thunderbolt 3 ile 2.800 MB/s okuma ve 2.300 MB/s yazma hızı. NVMe tabanlı taşınabilir SSD'lerin performans zirvesi. Mac Pro kullanıcısı ve en hızlı aktarımı hedefleyenler için.
Taşınabilir SSD hakkında sık sorulan sorular
Satın alma kararını destekleyen, sık gelen sorular ve net cevaplar.